Αγαπημένα μου παιδιά, σήμερα ήταν άλλη μια μέρα αγωνίας για εσάς μιας και κοινοποιήθηκαν οι σχολές που επιλέξατε. Όποιο και ήταν το αποτέλεσμα, τα συναίσθηματα και οι σκέψεις σας εγώ θα σας μεταφέρω τη σκέψη του κόσμου των ενηλίκων για το ταξίδι που διανύσατε όλην αυτή τη χρονιά στο σχολείο μας. Η παρουσία σας έδωσε αισιοδοξία και ελπίδες για τη γενιά σας που έχει δικαίως φόβους και ανασφάλειες. Ο καθένας/καθεμία σας έδωσε τον δικό του/της αγώνα στη διαδικασία της μάθησης κουβαλώντας το δικό του /της πολιτισμικό κεφάλαιο συμβάλλοντας με μοναδικό τρόπο στη σχολική ζωή. Σε όλους όσους αρίστευσαν ή δεν αρίστευσαν, πέτυχαν ή δεν πέτυχαν, εγώ θα στείλω τις ευχαριστίες μου για την ευκαιρία να ζήσω μια σχολική χρονιά με νέους/ νέες που έχουν ήθος, ταπεραμέντο και αγάπη για τον τόπο τους. Σας αξίζει ένα μέλλον γεμάτο εμπειρίες, όμορφους και ενδιαφέροντες ανθρώπους και δυνάμεις για τις δυσκολίες που θα μάθετε να αντιμετωπίζετε με τόλμη! Εύχομαι να ταξιδέψετε σε άγνωστους τόπους μακρινούς αλλά να σέβεστε και να τιμάτε πάντα αυτά την υπέροχη φύση και τους ανθρώπους της που σας αγκάλιασαν όλα αυτά χρόνια!

Η Διευθύντρια του ΓΕΛ Δάφνης

Οικονόμου Κωνσταντίνα