ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Στα URL των καθηγητών σας αλλάξτε το http με https

Για να παρακολούθησετε τα μαθήματα μέσω της σύγχρονης εξ αποστάσεως διδασκαλίας, ισχύει το ωρολόγιο πρόγραμμα της εκάστοτε ημέρας με το ακόλουθο ωράριο:

Επιλέξτε την τάξη σας για να δείτε το ωρολόγιο πρόγραμμα:

Πατήστε παρακάτω στο "Περισσότερα" για οδηγίες σύνδεσης στο Webex.

Τα webex-links όλων των καθηγητών σας έχουν δωθεί.

Για κάθε μάθημα την αντίστοιχη διδακτική ώρα, χρησιμοποιώντας Η/Υ, tablet  ή κινητό, αντιγράφετε το webex- link του εκπαιδευτικού σε έναν browser (προτείνεται o Google Chrome, Edge, Mozilla κλπ) ή στην εφαρμογή Cisco Meetings και παρακολουθείτε το αντίστοιχο μάθημα.

Οδηγίες σύνδεσης μαθητών στην πλατφόρμα Webex Meet / Webex Meetings (σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία)

Για όσους χρησιμοποιούν υπολογιστή δεν είναι απαραίτητη η εγκατάσταση του προγράμματος Webex.

Για όσους έχουν tablet ή κινητό υπάρχει η αντίστοιχη δωρεάν εφαρμογή Cisco Webex Meetings. Επισημαίνεται οτι σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις δεν υπάρχει χρέωση δεδομένων από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας για την πρόσβαση για αυτή την πλατφόρμα, όπως και για τις υπόλοιπες πλατφόρμες του Υπουργείου Παιδείας, όπως πχ το eClass.

Βήματα

1.1  Χρησιμοποίησε τον σύνδεσμο (link) της ψηφιακής τάξης του κάθε εκπαιδευτικού στην αντίστοιχη ώρα διδασκαλίας.

1.2 Εισάγεις τον σύνδεσμο και πατάς enter

2.1 Χρήση υπολογιστή: επιλέγεις Cisco Webex Meetings ή κατεβάζεις την εφαρμογή (open the desktop app). Εφόσον συνδεθείς μέσω λογισμικού πλοήγησης (browser), δεν απαιτείται η συμπλήρωση email.

2.2 Χρήση tablet/κινητού: θα σου ζητηθεί́ η εγκατάσταση της εφαρμογής Webex Meetings. Εάν έχετε κάποια συσκευή Huawei η οποία δεν έχει το Play Store της Google, θα πρέπει να κατεβάσετε την εφαρμογή Webex Meetings από εναλλακτική σελίδα (Δείτε πχ εδώ).

Επισημαίνεται ότι κατά την είσοδό σας στην εφαρμογή, όταν ζητείται email μπορείτε να βάλετε το email που έχετε στο sch.gr. Στο όνομα χρήστη (username) πρέπει να βάλετε το όνομα χρήστη με το οποίο συνδέεστε στο eclass.

Στην πλατφόρμα μπορούν να συνδεθούν ακόμα και μαθητές που δεν έχουν σύνδεση στο διαδίκτυο, και να παρακολουθήσουν μαθήματα με αστική χρέωση μέσω σταθερού τηλεφώνου.

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει σύνδεση στο internet, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη δυνατότητα Call In, δηλαδή την κλήση σταθερού Ελληνικού αριθμού από σταθερό ή κινητό τηλέφωνο. Αυτό θα σας επιτρέψει να συμμετέχετε στο μάθημα και να παρακολουθήσετε το ηχητικό κομμάτι. Παρακαλούμε ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα ΜΟΝΟ εφόσον δεν έχετε σύνδεση στο internet.

1. Ενημερώστε τον καθηγητή σας, για παράδειγμα μέσω κάποιου συμμαθητή σας, ότι θα παρακολουθήσετε τηλεφωνικά το μάθημα για να σας δώσει τον κωδικό της αίθουσας και να την ξεκλειδώσει.
  2. Από το τηλέφωνό σας καλέστε στο 21-1990-2394 ή στο 21-1198-1029.

Προσοχή: αυτοί είναι οι μόνοι αριθμοί που πρέπει να καλείτε. Η εφαρμογή δίνει τη δυνατότητα κλήσης διεθνών τηλεφωνικών αριθμών, όμως κάτι τέτοιο θα έχει υψηλές χρεώσεις. Χρησιμοποιείτε μόνο τον Ελληνικό αριθμό.

1.  Όταν το σηκώσει ο αυτόματος τηλεφωνητής, που μιλάει στην Αγγλική γλώσσα, πληκτρολογήστε τον εννιαψήφιο κωδικό της αίθουσας και έπειτα πατάμε 2 φορές το κουμπί με τη δίεση #.
  2. Αν ο καθηγητής έχει ξεκλειδώσει την αίθουσα συνδέεστε σ’ αυτή και μπορείτε να ακούσετε τον καθηγητή και τους συμμαθητές σας.
  3. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείτε να συνδεθείτε, επικοινωνήστε με τον καθηγητή σας.

Το meeting number είναι ξεχωριστό αλλά πάντα το ίδιο για τον κάθε εκπαιδευτικό.