Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι/ες (μαθητές και απόφοιτοι) που επιθυμούν
να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους σχετική Αίτηση-
Δήλωση (Α-Δ) εντός του μηνός Μαρτίου του έτους συμμετοχής τους (Φ.251/25089/Α5/ΦΕΚ 643 Β΄/2020 Υ.Α.).
Ειδικά για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ του 2020, θα ισχύσει διπλό σύστημα εισαγωγής, είτε με το ΠΑΛΑΙΟ
σύστημα είτε με το ΝΕΟ σύστημα.

Δείτε περισσότερα στη σελίδα του ΥΠΑΙΘ, καθώς και την αίτηση στα αρχεία παρακάτω.

Σελίδα ενημέρωσης ΥΠΑΙΘ

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

Η συμπληρωμένη Αίτηση πρέπει να σταλεί στο email του σχολείου (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.) μέχρι τις   9/04/2020   για να θεωρηθεί έγκυρη.