Για την ασφαλή επιστροφή στο σχολεί μην ξεχάσετε να έχετε μαζί σας την Σχολική κάρτα για COVID-19 αρνητικού αποτελέσματος, ή εάν δεν μπορείτε να την εκτυπώσετε, μια χειρόγραφη βεβαίωση με τα στοιχεία όπως αναγράφονται στην οθόνη της πλατφόρμας.

Επίσης λαμβάνουμε υπόψη τα παρακάτω:

Από την εγκύκλιο διαβάζουμε:

"... Ο διαγνωστικός έλεγχος νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19, μέσω δωρεάν αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας ελέγχου είναι υποχρεωτικός για τους μαθητές/τριες, τους/τις εκπαιδευτικούς, τα μέλη του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) και το Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό (ΕΒΠ), το διοικητικό και λοιπό προσωπικό των ως άνω σχολικών μονάδων καθώς και για τους εκπαιδευτικούς και τα μέλη ΕΕΠ-ΕΒΠ, το διοικητικό και λοιπό προσωπικό των σχολικών μονάδων Ειδικής Αγωγής, και διενεργείται δύο (2) φορές την εβδομάδα, την προηγούμενη ημέρα της Δευτέρας και Πέμπτης, κάθε σχολικής εβδομάδας και πριν από την έναρξη των μαθημάτων. Ο έλεγχος συνιστάται να διενεργείται έως και είκοσιτέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στην σχολική μονάδα. ..."

Δεν ξεχνάμε να δηλώσουμε το αποτέλεσμα του τεστ στην πλατφόρμα, από όπου παίρνουμε και την αντίστοιχη κάρτα μαθητή:

Διαβαστε περισσότερα:

ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε περίπτωση που από το self- test προκύψει θετικό αποτέλεσμα , οι μαθητές /τριες δεν πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο.